Jak oszczędzać pieniądze ?

Jak oszczędzać pieniądze?

Początek nowego roku kalendarzowego oprócz postanowień noworocznych z pewnością wiąże się także z wydatkami i to często nie małymi. Zazwyczaj na początku roku opłaca się najwięcej ubezpieczeń i robi najwięcej przeglądów, z nowym rokiem wchodzą różne zmiany prawne, które od dłuższego czasu wiążą się jedynie ze zwyżkami cen w sklepach. Przy takim natłoku opłat często gubimy się w świecie finansów i po pewnym czasie zwyczajnie zaczyna nam brakować „od pierwszego do pierwszego”. Zapraszam do artykułu, który powie Ci jak można zacząć oszczędzać, dzięki czemu zawsze będzie Cię stać na niezbędne opłaty jak i różne przyjemności.

Od czego zacząć?

 Skoro nowy rok to zacznijmy od porządków, przede wszystkim pozbądź się rzeczy zbędnych, a nawet śmieci. Nie rzadko zdarza się, że sprzątając zamiast wyrzucić czy sprzedać niepotrzebne rzeczy mówimy „jeszcze się przyda”. Przez takie działanie nieustannie gromadzimy różne szpargały, które zalegają nam później w szafach i składzikach. Naturalnie coś, co dla nas jest śmieciem dla kogoś innego może być skarbem, dlatego sprzedaj niepotrzebne rzeczy w sieci. Kolejny krok może być dla niektórych nieco trudny do zrealizowania, nie mniej jednak zaufaj mi, bo przynosi ogromne korzyści. Kupuj używane rzeczy, zdaję sobie sprawę, że nie każdy musi chcieć ubierać się w używane ciuchy albo używać używanego monitora, nie mniej jednak kupowanie używanych rzeczy pozwala zaoszczędzić pieniądze. Ważne, aby dobrze sprawdzać towar przed zakupem. Wychodząc do pracy rób kanapki lub inny posiłek w domu. Bardzo dużo osób w czasie przerwy od pracy udaje się do restauracji lub kawiarni i zostawia tam bardzo dużo pieniędzy. Szykując sobie jedzenie do pracy w domu oprócz zaoszczędzenia naszych pieniędzy mamy możliwość przygotowania takich potraw, jakie lubimy i nie musimy za nie przepłacać. Kupując zacznij kupować hurtowo. Oczywiście nie mówię tu o żywności, ponieważ nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek kupował sto kilogramów cebuli, mam tu na myśli chemię gospodarczą. Kupując w sklepach takich jak Selgros można kupić więcej za mniej niż w zwykłym sklepie. Przejdźmy teraz nieco do kwestii pracy.

Oszczędzanie bez wydawania?

 Mam tu na myśli pracę we własnym domu lub ogrodzie. Nie zlecaj remontów czy przycinania żywopłotu firmom czy znajomym tylko zrób to sam. Nie dosyć, że zaoszczędzisz na czyjejś pracy to uwierz, że praca fizyczna dla siebie potrafi zrelaksować. Jeżeli mowa o odkładaniu to na pewno każdy ma przed oczami świnkę skarbonkę. Naturalnie nie musi być to świnka, w moim przypadku jest to słoik, dodatkowo polecam połączyć skarbonkę z wprowadzeniem nawyku wrzucania do niej pieniędzy. Przykładowo postaw swoją skarbonkę na szafce na buty i przed każdym wyjściem do pracy, sięgając po buty zobaczysz swoją skarbonkę, do której musisz coś wrzucić. Ostatnim sposobem, jaki chciałbym Ci pokazać w tym artykule jest „wyrzucenie” telewizora. Niestety żyjemy w takich czasach, że oglądanie telewizji to strata własnego czasu na słuchanie kłamstw i ogłupianie samych siebie. Tak, więc wygląda jedynie kilka możliwych sposobów na oszczędzanie, a jest ich oczywiście znacznie więcej. Warto wprowadzać je stopniowo, ponieważ szybkie zmiany mogą nie wytrzymać próby czasu. Życzę Ci powodzenia w oszczędzaniu i oby twoja skarbonka zawsze była pełna. Myślę, że warto przeczytać inne ciekawe wpisy jak oszczędzać pieniądze, na np. blogu Michała. Czasami warto podjąć jakąś dodatkową pracę i z niej odkładać małe sumy pieniędzy. Dziękuję Ci także za czas i atencję dla tego artykułu.