Jak się zmotywować do pracy?

Jak zmotywować się do pracy?

            Niejednokrotnie spotykam się w pracy z ludźmi, którzy przychodzą i zaraz po „dzień dobry” słyszę, „ale mi się nie chce”. Takie podejście do pracy może być spowodowane różnymi powodami, jednak moim zdaniem lepiej jest skupić się na skutkach, (jako słowo wstępu) oraz na tym jak zmotywować się do pracy. Zacznijmy od tego, że podejście do pracy, jaka by ona nie była, odbija się nie tylko na naszych zarobkach. Przede wszystkim, kiedy przychodzimy do pracy i jesteśmy po prostu na starcie zmęczeni i znudzeni to nie oczekujmy, że ta praca będzie dla nas atrakcyjna. Nie możemy także wówczas oczekiwać pochwał, a już na pewno możemy zapomnieć o awansie czy podwyżkach. Co więcej, jeżeli pracujemy gdzieś gdzie obsługujemy klientów to będąc bardzo zdemotywowani do pracy możemy także zrazić osoby, które obsługujemy.

Zmiany zaczynaj od podstaw

 Pierwszym krokiem będzie zmiana nawyków myślenia. Idąc do pracy nie myśl o problemach czy przeszkodach, tylko skupiaj się na tym, jakie będą skutki, kiedy wykonasz swoją pracę tak jak należy lub nawet lepiej. Pomyśl jak zadowolony z Twojej obsługi może być gość w hotelu, w którym pracujesz lub klient warsztatu, w którym jesteś mechanikiem. Ludzie po prostu kochają korzystać z usług, więc jeżeli pracujesz gdzieś gdzie świadczysz usługi to rób to jak najlepiej i myśl o tym jak inni będą Cię postrzegać, kiedy będziesz najlepszy na rynku. Krok drugi to zacznij stawiać sobie cele w pracy. Naturalnie nie mogą to być zbyt wygórowane cele, jednak małe cele, które dodatkowo będziesz realizować w pracy. Takie dodatkowe cele nie tylko zmotywują Cię do działania, ale automatycznie zaczniesz być bardziej atrakcyjnym pracownikiem. Nie wahaj się pytać o pomoc czy porady. Bardzo wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli o coś zapytają to automatycznie zostaną postrzegane z osoby głupie. W praktyce jest inaczej, ciągłe dopytywanie i pogłębianie swojej wiedzy skutkuje podniesieniem kwalifikacji, a także twój szef zobaczy, że istotnie zależy Ci na dobrze wykonanej pracy.

Stopniowanie

Kolejnym krokiem jest stopniowe wprowadzanie zmian we własnym życiu. Naturalnie każdy lubi popaść w rutynę i jest to całkiem zrozumiałe, systematyczność i rutyna pozwalają poczuć swojego rodzaju bezpieczeństwo i stabilizację. Jednak nie przynoszą żadnych zmian, a bez zmian stoimy w miejscu. Zacznijmy od czegoś błahego jak na przykład pójście wcześniej spać. Po miesiącu zacznij nie tylko wcześnie chodzić spać, ale także wcześnie wstawać. Po kolejnym miesiącu dołóż do tego poranną gimnastykę lub realizację drobnych obowiązków domowych. Widzisz rosnący stopień zaawansowania czynności? Tak stopniując zmiany wprowadzane w życie jesteśmy w stanie efektywnie je wprowadzać oraz budować własną dyscyplinę. Dyscyplina jest jednocześnie fundamentem i nagrodą za motywowanie się do pracy. Cały czas możemy coraz bardziej dyscyplinować swoje życie, pracę i też chęci do pracy- fundament. Kiedy już wprowadzimy dużo dyscypliny do naszego życia to wówczas będzie ono jednocześnie ustabilizowane i bardzo elastyczne. Niestety nie ma tu miejsca, aby dokładnie wyjaśnić cały ten proces, nie mniej jednak zachęcam do działań, które opisałem powyżej w celu zmotywowania się do pracy. Na koniec ostatni sposób, o którym wie każdy, ale o nim zapomina- uśmiechaj się każdego dnia nawet na siłę. Myślę, że warto wiedzieć jak się zmotywować do pracy – może to nam przynieść wiele korzyści.

Warto przeczytać, także artykuł o zarabianiu na ankietach. O motywacji polecam także obejrzeć film.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *